Nazywane niegdyś wersalkami, mebel do wielofunkcyjnego użytkowania, popularne są także dzisiaj. I choć współcześnie częściej jednak występują pod zgrabną i jakby bardziej nowoczesną nazwą: sofy, ich przeznaczenie jest podobne. Mają służyć wygodnemu odpoczynkowi nocnemu i zapewniać dobrze zagospodarowaną przestrzeń do szeroko rozumianego relaksu – także tego w ciągu dnia. Współczesne wersalki jednak coraz częściej wykorzystywane są przez całą dobę – w opcji złożonej w ciągu dnia służą jako komfortowe miejsce do odpoczynku w pozycji siedzącej, wieczorem zaś szybko zmieniają swoją powierzchnię, dwukrotnie ją zwiększając i pełnią rolę łóżek.

Najczęściej wybieranymi modelami wersalek do spania pozostają te, które rozkładają się w najprostszy z możliwych sposobów. Mowa o rozkładaniu mebla do przodu oraz wyposażeniu w jeden, komfortowy materac. Szybki system rozkładania w tym przypadku to absolutna podstawa – generować będzie bowiem oszczędność czasu i sił.

Twardość materaca w wersalce ma duże znaczenie – im wygodniejszy będzie bowiem ten materac, tym przyjemniej będzie się na nim spało. A żeby komfort nocnego wypoczynku był duży, należy zadbać o wybór materaca z odpowiednim wypełnieniem. Na rynku do wyboru pozostaje wypełnienie z elastycznych taśm siedziskowych, falistych sprężyn, sprężyn bonnelowych, jak i kieszeniowych. Najczęściej polecanymi pozostają materace wypełnione sprężynami kieszeniowymi – i takich wersalek warto szukać na rynku ze szczególną uwagą.

Ale myśląc o zakupie wersalki do używania na co dzień, warto zwracać uwagę również na jej stelaż, grubość materaca, jak i rodzaj powierzchni spania.