Sofa to mebel dobrze znany wszystkim – nie zajmuje zbyt wiele miejsca, dostępna jest w pełnej, nieskończonej niemal palecie wzorów i kolorów, a do tego wyróżnia się także pełną dostępnością różnorodnych materiałów – zarówno tych wypełnieniowych, jak i tych obiciowych. Ale jak przekonują specjaliści z branży – aby móc odpowiednio dobrać sofę do warunków wnętrzarskich i własnych potrzeb, trzeba uruchomić co nieco proces… myślowy.

Przede wszystkim warto dokładnie przemyśleć to, w jakim miejscu ustawimy naszą sofę. Nie może być przypadkowe i wybrane „ot tak”. Dodatkowo trzeba by określić, jakiego rodzaju funkcje dodatkowe spełniać ma nasz mebel. W pokoju dziennym bowiem pole do popisu aranżacyjnego będzie dużo większe, niż we wnętrzu sypialni czy pokoju młodzieżowego. Właśnie w salonie sofę można ciekawie zestawić z innymi meblami – modułowymi choćby.

Wybierając sofę warto też wiedzieć odpowiednio wcześniej, czy interesuje nas model rozkładany, czy wolimy postawić raczej na taki, który nie został wyposażony w tę funkcję.

Sofa to także świetne i bardzo polecane rozwiązanie do wielu przestrzeni użytkowych – mowa tu o urządzeniu biur, poczekalni czy gabinetów. Bez obecności sof nie wyobrażamy sobie w tych miejscach siebie oraz nie stwarzamy możliwości do tego, by nasi klienci mogli w pełni komfortowo, móc choć na chwilę spocząć.

Wybierając sofę do salonu sprawdźmy, czy w odpowiedniej odległości od niej znajdować się będzie chociażby telewizor oraz okno czy wejście do pomieszczenia. To podstawa późniejszego zadowolenia z zakupu i brak konieczności przestawiania czegokolwiek i gimnastykowania się w dopasowaniu zainstalowanych już w salonie sprzętów.